Mikrobiom vizsgálat és diszbiózis – Amikor az egyensúly felborul

A mikrobiom kifejezés egyre többször tűnik fel az egészséggel, diétával vagy életmóddal foglalkozó tartalmakban. Nem csoda, hiszen az elmúlt években a kutatások középpontjába került. Ennek következtében ma már tudjuk, hogy egészségünk megőrzésében és a betegségek kialakulásában egyaránt nagy szerepe van.

Mikrobiom vizsgálat komplex képet mutat a bélflóra állapotáról. Köztudott, hogy minél inkább tisztában vagyunk szerveztünk működésével, annak helyzetével, annál jobban tudjuk mekkora a baj, közbe kell-e avatkozni. Amikor a bélflóra egyensúlya felborul, akkor úgy nevezett diszbiózis jelentkezik, mely bélrendszeri betegségeket eredményezhet. A diszbiózis kialakulásának oka, hogy a mikrobiom összetétele megváltozik, még pedig oly módon, hogy csökken a jótékony baktériumok száma, a toxikus mikrobáké pedig növekszik. Ennek hátterében számos tényező állhat, de jellemzően a nem megfelelő étrendi szokások, életmódbeli tényezők, antibiotikum használat, illetve a tartósan fennálló stressz okozza a panaszokat. A diszbiózis gyulladásos folyamatokat indít el a szervezetben, így idővel különféle betegségek jelennek meg. Nem csupán emésztőrendszeri panaszok, hanem olyan problémák is jelentkezhetnek, mint például a PCOS, autoimmun betegségek, ízületi gyulladás, inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség.

A megelőzés rendkívül fontos, azonban, ha már megjelentek a panaszok, néhány változtatással akkor is komoly eredményeket érhetünk el. A mikrobiom vizsgálat segíthet, hogy nyomon kövessük milyen hatással vannak a változások a bélflóránk állapotára. A diszbiózis kezelése érdekében ajánlott csökkenteni a feldolgozott, illetve magas cukortartalmú élelmiszerek fogyasztását és előnyben részesíteni a prebiotikumokat. Ezenkívül nem csak az étrenden érdemes változtatni, hanem a stresszkezelésre is célszerű időt és energiát szánni.